пий
собака, пёс.
    Кудывечыште шинчыр мучаште кок пий да яраште презе гай кугу пий кудалыштыт. Н. Лекайн. Во дворе бегают две собаки на привязи и одна большая, как телёнок, на свободе.
    (Пий) Айдеме ойгырымо семынак чон йӧсын урмыжал колтыш. Ю. Артамонов. (Собака) Завыла в душевной тоске, как человек.
    Ивай Миклайын пудий семын корныеҥ ӱмбак кержалташ йӧратыше пийже капка йымалне йомо. В. Краснов. Собака Ивай Миклая, всегда готовая прыгнуть на прохожего, как клещ, исчезла в подворотне.
    Лач пий гына азала кодо йыҥысен. В. Регеж-Горохов. Лишь пёс скулить остался, как ребёнок.
    Капка йымач лектын, пире тӱсан гай пий опта. Я. Ялкайн. Выйдя из-под ворот, лает собака, похожая на волка.
    Пий — сонарзылан пычал дене иктак. Адакшым сип пычкемыш чодыраштат, шем агур воктенат, поран годым пире коштмо пасуштат пий — ӱшанле йолташ. В. Косоротов. Собака для охотника как ружьё. К тому же и в тёмном глухом лесу, и у чёрного омута, и во время метели на волчьих тропах собака — верный друг.